Skip to content

1 Countryside DrLivingston, NJ 07039

Built 1954

Last Sale Price
$248,900
Last Sale Date
Aug 18, 1999

Property Information

Block1401
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,368
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$332,700
68%
Improvement Value:$156,000
32%
Total Assessment$488,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,954+3.1%
2024$11,592+2.5%
2023$11,309+1.9%
2022$11,098+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$248,900

To:

Sq Ft1,368DeedBook 5639, Page 685

Property Built

Built

Year Built: 1954