Skip to content

34 N Ashby AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1958

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 9, 2008

Property Information

Block1405
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,560
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$267,800
56%
Improvement Value:$207,300
44%
Total Assessment$475,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,621+3.1%
2024$11,269+2.5%
2023$10,994+1.9%
2022$10,790+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 12087, Page 2002

Property Built

Built

Year Built: 1958