Skip to content

24 Crest View Hill RoadLivingston, NJ 07039

Built 1939

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2025

Property Information

Block1506
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,104
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$312,200
58%
Improvement Value:$229,900
42%
Total Assessment$542,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,260+3.1%
2024$12,859+2.5%
2023$12,544+1.9%
2022$12,311+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1939