Skip to content

62 Glendale AveLivingston, NJ 07039

Built 1959

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 19, 1999

Property Information

Block1506
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,088
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$331,900
62%
Improvement Value:$203,400
38%
Total Assessment$535,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,093+3.1%
2024$12,697+2.5%
2023$12,387+1.9%
2022$12,157-8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft2,088DeedBook 5639, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1959