Skip to content

18 Ashwood DrLivingston, NJ 07039

Built 1960

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Aug 3, 2018

Property Information

Block1600
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,444
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,400
49%
Improvement Value:$311,500
51%
Total Assessment$615,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,065+3.1%
2024$14,609+5.9%
2023$13,789+1.9%
2022$13,533+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft2,500DeedBook 20180, Page 73841

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 6225, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1960