Skip to content

26 Cliffside DrLivingston, NJ 07039

Built 1960

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Oct 2, 2013

Property Information

Block301
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,348
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,200
66%
Improvement Value:$242,300
34%
Total Assessment$722,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,672+3.1%
2024$17,138+2.5%
2023$16,719+1.9%
2022$16,408+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$570,000

To:

Sq Ft2,348DeedBook 12462, Page 8791

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5683, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1960