Skip to content

8 Brandon AveLivingston, NJ 07039

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2024

Property Information

Block1701
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,814
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$310,200
60%
Improvement Value:$206,900
40%
Total Assessment$517,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,648+3.1%
2024$12,266+2.5%
2023$11,966+1.9%
2022$11,743+15.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$372,500
DeedBook 12359, Page 3268

Property Built

Built

Year Built: 1956