Skip to content

232 W Mt Pleasant AveLivingston, NJ 07039

Built 1966

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2018

Property Information

Block700
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,812
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,800
65%
Improvement Value:$157,700
35%
Total Assessment$451,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,044+3.1%
2024$10,710+2.5%
2023$10,448+1.9%
2022$10,254-10.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$222,500
DeedBook 5294, Page 356

Property Built

Built

Year Built: 1966