Skip to content

38 Fellswood DriveLivingston, NJ 07039

Built 1951

Last Sale Date
Apr 5, 2005

Property Information

Block2006
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,056
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$310,800
64%
Improvement Value:$175,200
36%
Total Assessment$486,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,888+3.1%
2024$11,528+2.5%
2023$11,246+1.9%
2022$11,037-1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951