Skip to content

46 Fellswood DrLivingston, NJ 07039

Built 1951

Last Sale Price
$476,000
Last Sale Date
Jun 14, 2017

Property Information

Block2006
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page15

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,458
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$302,800
32%
Improvement Value:$640,400
68%
Total Assessment$943,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,071+3.1%
2024$22,373+2.5%
2023$21,826+1.9%
2022$21,420+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$476,000

To:

Sq Ft2,779DeedBook 20170, Page 56774

Property Built

Built

Year Built: 1951