Skip to content

14 Marberne TerLivingston, NJ 07039

Built 1961

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Feb 28, 2006

Property Information

Block2500
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,972
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$394,000
62%
Improvement Value:$239,500
38%
Total Assessment$633,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,495+3.1%
2024$15,027+2.5%
2023$14,659+1.9%
2022$14,387-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft1,972DeedBook 6311, Page 502

Property Built

Built

Year Built: 1961