Skip to content

3 Kathay DriveLivingston, NJ 07039

Built 1954

Last Sale Price
$591,500
Last Sale Date
Aug 29, 2008

Property Information

Block2906
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,014
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$385,000
63%
Improvement Value:$226,100
37%
Total Assessment$611,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,948+3.1%
2024$14,495+2.5%
2023$14,141+1.9%
2022$13,878+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$591,500

To:

Sq Ft2,014DeedBook 12158, Page 4192

Property Built

Built

Year Built: 1954