Skip to content

11 Timber Hill DrLivingston, NJ 07039

Built 1956

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Nov 26, 2008

Property Information

Block2501
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,166
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$385,000
39%
Improvement Value:$608,800
61%
Total Assessment$993,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,308+3.1%
2024$23,573+2.5%
2023$22,997+1.9%
2022$22,569-1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

To:

Sq Ft3,166DeedBook 12168, Page 9266

Property Built

Built

Year Built: 1956