Skip to content

279 E Northfield RdLivingston, NJ 07039

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 9, 2008

Property Information

Block2502
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,053
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$298,600
53%
Improvement Value:$260,800
47%
Total Assessment$559,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,683+3.1%
2024$13,269+2.5%
2023$12,945+1.9%
2022$12,704-7.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 5868, Page 858

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5714, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1958