Skip to content

332 E Cedar StLivingston, NJ 07039

Built 1959

Last Sale Price
$383,000
Last Sale Date
Nov 30, 2015

Property Information

Block2503
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,088
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,400
59%
Improvement Value:$181,500
41%
Total Assessment$445,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,907+3.1%
2024$10,577+2.5%
2023$10,318+1.9%
2022$10,126+4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$383,000

To:

Sq Ft1,587DeedBook 20160, Page 11267

Property Sale

Sale
$303,000
DeedBook 5741, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1959