Skip to content

5 Dorrien RdLivingston, NJ 07039

Built 1954

Last Sale Date
Dec 16, 2011

Property Information

Block2503
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,050
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$376,700
64%
Improvement Value:$214,200
36%
Total Assessment$590,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,453+3.1%
2024$14,016+2.5%
2023$13,673+1.9%
2022$13,419-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954