Skip to content

365 E Northfield RdLivingston, NJ 07039

Commercial

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Dec 2, 2021

Property Information

Block2504
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
ZoningP-B3
Sq Footage2,692
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$378,100
38%
Improvement Value:$616,900
62%
Total Assessment$995,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,338+3.1%
2024$23,601+2.5%
2023$23,024+1.9%
2022$22,596-6.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$875,000

To:

Sq Ft2,692DeedBook 20211, Page 44984