Skip to content

4 Westmount DriveLivingston, NJ 07039

Built 1995

Last Sale Price
$492,000
Last Sale Date
Jul 6, 1999

Property Information

Block2504
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,038
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$387,500
39%
Improvement Value:$596,600
61%
Total Assessment$984,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,071+3.1%
2024$23,343+2.5%
2023$22,772+1.9%
2022$22,349+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$492,000

To:

Sq Ft3,038DeedBook 5625, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1995