Skip to content

10 Chetwynd TerLivingston, NJ 07039

Built 1969

Last Sale Price
$2,487,500
Last Sale Date
Nov 22, 2023

Property Information

Block2504
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page24.5

Building Details

Building Class21
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage4,600
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$570,600
29%
Improvement Value:$1,386,900
71%
Total Assessment$1,957,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,880+3.1%
2024$46,432+63.7%
2023$28,363+1.9%
2022$27,836-25.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,487,500

To:

Sq Ft4,600DeedBook 20230, Page 75424

Property Sale

Sale
$2,175,000
Sq Ft4,720DeedBook 20211, Page 8174Recorded9/1/2021

Property Sale

Sale
$1,050,000

From:

To:

Sq Ft3,626DeedBook 12562, Page 9490Recorded7/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 1969