Skip to content

185 E Northfield RdLivingston, NJ 07039

Built 1959

Last Sale Price
$1,590,000
Last Sale Date
Feb 14, 2025

Property Information

Block2603
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,560
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$297,100
62%
Improvement Value:$185,700
38%
Total Assessment$482,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,809+3.1%
2024$11,452+2.5%
2023$11,172+1.9%
2022$10,964-4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,590,000

To:

DeedBook 20250, Page 12171

Property Sale

Sale
$950,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 20240, Page 18215Recorded4/1/2024

Property Sale

Sale
$599,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 20211, Page 41514Recorded11/30/2021

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 12502, Page 745Recorded6/27/2014

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 12470, Page 1904Recorded11/26/2013

Property Built

Built

Year Built: 1959