Skip to content

3 Northfield CourtLivingston, NJ 07039

Built 1958

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Oct 29, 2019

Property Information

Block2603
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,611
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,600
58%
Improvement Value:$210,000
42%
Total Assessment$503,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,318+3.1%
2024$11,945+2.5%
2023$11,653+1.9%
2022$11,437-7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

To:

Sq Ft1,611DeedBook 20191, Page 13835

Property Built

Built

Year Built: 1958