Skip to content

50 Wardell RdLivingston, NJ 07039

Built 1958

Last Sale Price
$388,000
Last Sale Date
Aug 18, 2000

Property Information

Block2604
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,824
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$383,200
55%
Improvement Value:$307,700
45%
Total Assessment$690,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,899+3.1%
2024$16,388+2.5%
2023$15,987+1.9%
2022$15,690+6.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$388,000

To:

Sq Ft1,824DeedBook 5717, Page 542

Property Built

Built

Year Built: 1958