Skip to content

10 Wardell RdLivingston, NJ 07039

Built 1938

Last Sale Price
$878,000
Last Sale Date
Feb 5, 2019

Property Information

Block2700
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,128
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,900
29%
Improvement Value:$563,900
71%
Total Assessment$793,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,416+3.1%
2024$18,829+2.5%
2023$18,369+1.9%
2022$18,027-4.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$878,000

To:

Sq Ft2,573DeedBook 20190, Page 13286

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 20180, Page 1056Recorded1/5/2018

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 20150, Page 86074Recorded11/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1938