Skip to content

14 Burnet Hill RoadLivingston, NJ 07039

Built 1930

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jul 12, 2025

Property Information

Block5602
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,174
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$282,700
60%
Improvement Value:$191,200
40%
Total Assessment$473,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,592+3.1%
2024$11,241+2.5%
2023$10,966+1.9%
2022$10,762+2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft1,174DeedBook 20250, Page 47350

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 5740, Page 575

Property Built

Built

Year Built: 1930