Skip to content

105 E Northfield RoadLivingston, NJ 07039

Built 1988
Commercial

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Feb 15, 2000

Property Information

Block2700
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class10
Description2SCB
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage3,384
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$537,000
86%
Improvement Value:$88,000
14%
Total Assessment$625,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,288-24.8%
2024$20,342+2.5%
2023$19,845+1.9%
2022$19,476-11.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft3,384DeedBook 5686, Page 160

Property Sale

Sale
$346,000
DeedBook 5423, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1988