Skip to content

545 S Livingston Ave(Block 2700 Lot 50)Livingston, NJ 07039

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2025

Property Information

Block2700
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class10
Description2SCB
Dwellings3
ZoningB
Sq Footage2,202
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$638,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$638,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,605+3.1%
2024$15,133-34.0%
2023$22,927+1.9%
2022$22,501-7.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,137,500
Sq Ft2,515DeedBook 20200, Page 55224Recorded6/12/2020