Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
495 S Livingston AveLivingston, NJ 07039
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2016
Property Information
Block2700
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page27
Building Details
Building Class---
Description1SBR
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage---
Acreage0.21
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$516,800
71%
Improvement Value:$206,800
29%
Total Assessment$723,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $17,699 | +3.1% |
| 2024 | $17,164 | +2.5% |
| 2023 | $16,744 | +1.9% |
| 2022 | $16,433 | -4.4% |
Property History
No events match the selected filters.