Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
483 S Livingston AvenueLivingston, NJ 07039
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 1996
Property Information
Block2700
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page27
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage---
Acreage8.14
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$5,869,500
31%
Improvement Value:$12,854,800
69%
Total Assessment$18,724,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $457,996 | +3.1% |
| 2024 | $444,140 | +2.5% |
| 2023 | $433,280 | +1.9% |
| 2022 | $425,229 | +1.2% |
Property History
No events match the selected filters.