Skip to content

457 S Livingston AveLivingston, NJ 07039

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 26, 2025

Property Information

Block2700
Lot63
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,856
Acreage0.93

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$237,600
50%
Improvement Value:$235,100
50%
Total Assessment$472,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,562+3.1%
2024$11,212+2.5%
2023$10,938+1.9%
2022$10,735-1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,000,000
Sq Ft1,856DeedBook 20240, Page 58878Recorded10/8/2024

Property Built

Built

Year Built: 1920