Skip to content

40 Swan RdLivingston, NJ 07039

Built 1949

Last Sale Price
$159,900
Last Sale Date
Apr 15, 1996

Property Information

Block2701
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,152
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$223,000
64%
Improvement Value:$125,800
36%
Total Assessment$348,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,532+3.1%
2024$8,274+2.5%
2023$8,071+1.9%
2022$7,921-1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$159,900

To:

Sq Ft1,152DeedBook 5413, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 1949