Skip to content

437 S Livingston AveLivingston, NJ 07039

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2019

Property Information

Block2800
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,025
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,000
51%
Improvement Value:$268,200
49%
Total Assessment$544,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,311+3.1%
2024$12,908+2.5%
2023$12,593+1.9%
2022$12,359-0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft2,025DeedBook 20180, Page 91481Recorded10/22/2018

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 12151, Page 5578

Property Built

Built

Year Built: 1942