Skip to content

59 Martin RoadLivingston, NJ 07039

Built 1958

Last Sale Price
$296,500
Last Sale Date
Mar 8, 1996

Property Information

Block2801
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,882
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$385,000
60%
Improvement Value:$256,800
40%
Total Assessment$641,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,698+3.1%
2024$15,224+2.5%
2023$14,851+1.9%
2022$14,575+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$296,500

To:

Sq Ft1,882DeedBook 5416, Page 81

Property Sale

Sale
$281,250
DeedBook 5334, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1958