Skip to content

7 Arlington DriveLivingston, NJ 07039

Built 1963

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Oct 18, 2016

Property Information

Block2801
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class18.5
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,088
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$388,700
43%
Improvement Value:$515,500
57%
Total Assessment$904,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,117+3.1%
2024$21,448+45.4%
2023$14,747+1.9%
2022$14,473+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

Sq Ft3,369DeedBook 20160, Page 91142

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5450, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1963