Skip to content

29 Sycamore TerLivingston, NJ 07039

Built 1958

Last Sale Price
$1,275,000
Last Sale Date
Jun 26, 2025

Property Information

Block2901
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,463
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$388,500
59%
Improvement Value:$267,100
41%
Total Assessment$655,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,036+3.1%
2024$15,551+2.5%
2023$15,171+1.9%
2022$14,889+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,275,000

To:

Sq Ft2,463DeedBook 20250, Page 54931

Property Built

Built

Year Built: 1958