Skip to content

19 Sycamore TerLivingston, NJ 07039

Built 1959

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Feb 13, 2026

Property Information

Block2901
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,632
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$380,900
69%
Improvement Value:$169,000
31%
Total Assessment$549,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,451+3.1%
2024$13,044+2.5%
2023$12,725+1.9%
2022$12,488-4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

DeedBook 20260, Page 11683

Property Built

Built

Year Built: 1959