Skip to content

39 Lee RdLivingston, NJ 07039

Built 1960

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 22, 1999

Property Information

Block2903
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,758
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$385,000
67%
Improvement Value:$190,000
33%
Total Assessment$575,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,065+3.1%
2024$13,639+2.5%
2023$13,306-1.6%
2022$13,522+10.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,758DeedBook 5661, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1960