Skip to content

18 Lee RdLivingston, NJ 07039

Built 2024

Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
Jun 10, 2024

Property Information

Block2905
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class20.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,070
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$338,100
26%
Improvement Value:$949,900
74%
Total Assessment$1,288,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,504+156.3%
2024$12,292+2.5%
2023$11,991+1.9%
2022$11,768+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,700,000

To:

Sq Ft3,070DeedBook 20240, Page 73376

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$507,000
Sq Ft1,198DeedBook 20220, Page 74594Recorded8/9/2022

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 5657, Page 174

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5297, Page 767