Skip to content

194 E Cedar StLivingston, NJ 07039

Built 1900

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Sep 13, 2016

Property Information

Block2905
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,278
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$314,900
61%
Improvement Value:$201,400
39%
Total Assessment$516,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,629+3.1%
2024$12,247+2.5%
2023$11,947+1.9%
2022$11,725+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,452DeedBook 20160, Page 82688

Property Built

Built

Year Built: 1900