Skip to content

15 Hampton TerLivingston, NJ 07039

Built 1955

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block2905
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,202
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$393,000
65%
Improvement Value:$212,600
35%
Total Assessment$605,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,563+3.2%
2024$14,115+2.6%
2023$13,764+1.9%
2022$13,503+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955