Skip to content

159 Sycamore AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1961

Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
Dec 9, 2024

Property Information

Block2905
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class19
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,022
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$385,000
34%
Improvement Value:$735,000
66%
Total Assessment$1,120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,395+3.1%
2024$26,566+2.5%
2023$25,917+1.9%
2022$25,435-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,700,000

To:

Sq Ft3,022DeedBook 20250, Page 3634

Property Sale

Sale
$1,210,000

From:

To:

Sq Ft1,554DeedBook 20190, Page 57722Recorded6/24/2019

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,554DeedBook 20180, Page 42733Recorded5/16/2018

Property Built

Built

Year Built: 1961