Skip to content

42 Sycamore AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1953

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
May 15, 2000

Property Information

Block2906
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,013
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$279,500
56%
Improvement Value:$219,700
44%
Total Assessment$499,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,210+3.1%
2024$11,841+2.5%
2023$11,551+1.9%
2022$11,337+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$278,000

To:

Sq Ft2,013DeedBook 5696, Page 948

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook 5242, Page 39100

Property Built

Built

Year Built: 1953