Skip to content

18 Sycamore TerLivingston, NJ 07039

Built 1957

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Mar 14, 1997

Property Information

Block2902
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,134
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$388,700
65%
Improvement Value:$212,300
35%
Total Assessment$601,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,700+3.1%
2024$14,256+2.5%
2023$13,907+1.9%
2022$13,649-1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft2,134DeedBook 5464, Page 516

Property Sale

Sale
$243,000
DeedBook 5322, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1957