Skip to content

124 Sycamore AvenueLivingston, NJ 07039

Built 1927

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Oct 7, 2002

Property Information

Block2906
Lot72
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,863
Acreage3970

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$360,800
57%
Improvement Value:$268,300
43%
Total Assessment$629,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,388+3.1%
2024$14,922+2.5%
2023$14,557+1.9%
2022$14,287+9.4%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,863DeedBook 5925, Page 612

Property Built

Built

Year Built: 1927