Skip to content

33 Oakwood AveLivingston, NJ 07039

Built 1937

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Nov 24, 2014

Property Information

Block2902
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,976
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$265,500
51%
Improvement Value:$255,400
49%
Total Assessment$520,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,741+3.1%
2024$12,356+2.5%
2023$12,054+1.9%
2022$11,830+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,976DeedBook 12528, Page 3740

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 5454, Page 714

Property Built

Built

Year Built: 1937