Skip to content

26 Lee RdLivingston, NJ 07039

Built 1948

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Apr 8, 1991

Property Information

Block3000
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,115
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$304,200
49%
Improvement Value:$321,000
51%
Total Assessment$625,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,292+3.1%
2024$14,830+2.5%
2023$14,467+1.9%
2022$14,198+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000

To:

Sq Ft2,115DeedBook 5163, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1948