Skip to content

91 Martin RoadLivingston, NJ 07039

Built 1960

Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block3000
Lot94
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,458
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,400
61%
Improvement Value:$241,100
39%
Total Assessment$618,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,129+3.1%
2024$14,671+2.5%
2023$14,312+1.9%
2022$14,046-1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960