Skip to content

29 Montgomery RdLivingston, NJ 07039

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 2, 2008

Property Information

Block3001
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,896
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$342,100
59%
Improvement Value:$240,600
41%
Total Assessment$582,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,253+3.1%
2024$13,822+2.5%
2023$13,484+1.9%
2022$13,233+12.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 6015, Page 864

Property Built

Built

Year Built: 1953