Skip to content

19 Montgomery RdLivingston, NJ 07039

Built 1949

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
Apr 1, 1997

Property Information

Block3001
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,710
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$342,100
62%
Improvement Value:$209,800
38%
Total Assessment$551,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,499+3.1%
2024$13,091+2.5%
2023$12,771+1.9%
2022$12,534+7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$177,500

To:

Sq Ft1,710DeedBook 5467, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1949