Skip to content

17 Montgomery RdLivingston, NJ 07039

Built 1949

Last Sale Price
$186,000
Last Sale Date
Oct 13, 1992

Property Information

Block3001
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,391
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$344,400
71%
Improvement Value:$140,800
29%
Total Assessment$485,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,868+3.1%
2024$11,509+2.5%
2023$11,228+1.9%
2022$11,019+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$186,000

To:

Sq Ft1,391DeedBook 5239, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1949