Skip to content

30 Brookside PlLivingston, NJ 07039

Built 1965

Last Sale Price
$603,000
Last Sale Date
Mar 28, 2005

Property Information

Block3200
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityLivingston Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class18
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,846
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$384,300
43%
Improvement Value:$505,200
57%
Total Assessment$889,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,757+3.1%
2024$21,099+2.5%
2023$20,583+1.9%
2022$20,201+47.9%
Property History

Property Sale

Sale
$603,000

To:

Sq Ft3,846DeedBook 6178, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1965